Deltagare i SRKC 2020

Startplatserna till 2020 års upplaga av SRKC såldes slut på rekordtid. Totalt kommer 64 förare att göra upp om den åtråvärda titeln i Overall-/Mastersklassen. Nytt för i år är att vi även har en juniorklass med 16 förare. 2020 års startfält är också det mest internationella i tävlingens historia – med representanter från Sverige, Danmark, Norge, Färöarna, Polen, Nederländerna, Belgien, Storbritannien, Irland, Portugal och Spanien.

Overall-/Mastersklass

(*) = Mastersklass


Adestam, Rickard (*)
Ort/Land: Stockholm
Team: Trendab Motorsport Sweden

Adetoft, Ture
Ort/Land: Kungsbacka
Team:

Andersen, Charlie
Ort/Land: Varberg
Team:

Andersen, Ian
Ort/Land: Färöarna
Team:

Bandgren, Robin
Ort/Land: Göteborg
Team: Trocadero Avanti Racing

Bartsch, Mateusz
Ort/Land: Polen
Team: Kart Racing School

Berggren, Erik
Ort/Land: Malmö
Team:

Blom, Peter (*)
Ort/Land: Göteborg
Team: Kepsstarz

Bodin, Stefan (*)
Ort/Land: Göteborg
Team: VKRacing.se

Bour, Erkin
Ort/Land: Göteborg
Team: VKRacing.se

Boutens, Ruben
Ort/Land: Nederländerna
Team: Bluestar

Båth, Pontus
Ort/Land: Göteborg
Team:

Carlsson, Robin
Ort/Land: Floda
Team:

Christensen, Jonas (*)
Ort/Land: Kungsbacka
Team: byggoteknik.se

Dahlqvist, Kristoffer
Ort/Land: Göteborg
Team: SpekkEd Racing

De Wolf, Dylan
Ort/Land: Belgien
Team: Hola Lulu Racing

Detry, Mathieu
Ort/Land: Belgien
Team: Hola Lulu Racing

Engblom, Alex
Ort/Land: Skärhamn
Team: AD Bildelar Stenungsund

Eriksson, Fredrik
Ort/Land: Forsheda
Team: El Toro Racing

Färber, Rickard (*)
Ort/Land: Jönköping
Team:

Färber, Thomas
Ort/Land: Jönköping
Team:

Gustavsson, Marcus
Ort/Land: Stenungsund
Team:

Gotfredsen, Christoffer
Ort/Land: Danmark
Team:

Hallin, Sture
Ort/Land: Bunkeflostrand
Team:

Hansson, Mikael (*)
Ort/Land: Örebro
Team:

Hansson, Victor
Ort/Land: Stora Höga
Team:

Jessen, Christian (*)
Ort/Land: Danmark
Team:

Johnsson, Patrik
Ort/Land: Munkabo
Team:
Jonasson, Lars (*)
Ort/Land: Kungälv
Team:

Karlsson, Hampus
Ort/Land: Såtenäs
Team:

Kettunen, Janne (*)
Ort/Land: Enköping
Team:

Kettunen, Kim
Ort/Land: Enköping
Team:

Konsa, Tomas (*)
Ort/Land: Göteborg
Team: PDFX Sverige

Kvarnevång, Fabian
Ort/Land: Skövde
Team: APM Kart Racing Team

Larsson, Johan
Ort/Land: Lidköping
Team: RL Sport

Larsson, Marcus
Ort/Land: Kungälv
Team:

Larsson Miles, Ronnie
Ort/Land: Göteborg
Team: Trocadero Avanti Racing

Liwenborg, Klas (*)
Ort/Land: Trollhättan
Team: Trocadero Avanti Racing

Marsengo, Nikolaj
Ort/Land: Danmark
Team: Marsengo Racing

Mertala, Kari (*)
Ort/Land: Linköping
Team:

Mislimi, Armel
Ort/Land: Malmö
Team:

Modin, Jonas (*)
Ort/Land: Göteborg
Team:

Mouôya, Rayhan
Ort/Land: Belgien
Team: Hola Lulu Racing

Månsson, Philip
Ort/Land: Lomma
Team: RWA Racing

Neghabian, Mahras
Ort/Land: Göteborg
Team: Trocadero Avanti Racing

Noborg, Robin
Ort/Land: Varberg
Team:

Nord, Thor (*)
Ort/Land: Borås
Team: Team Kvalitetsflytt Racing

Olsson, Tobias
Ort/Land: Varekil
Team: Ice Cold Racing

Palm, André
Ort/Land: Partille
Team:

Persson, Filip
Ort/Land: Göteborg
Team: Trocadero Avanti Racing

Raulier, Nathan
Ort/Land: Belgien
Team: Vanquish Performance

Rinkevicius, Povilas
Ort/Land: Göteborg
Team: VKRacing.se

Robertsson, Benjamin ”Benji”
Ort/Land: Stockholm
Team:

Roman Karlsson, Emil
Ort/Land: Lidköping
Team: Nyman Racing

Sjögren, Filip
Ort/Land: Mantorp
Team: Sjögren Motorsport

Sjögren, Filip
Ort/Land: Mantorp
Team: Sjögren Motorsport

Sparholt, Allan (*)
Ort/Land: Danmark
Team: Consulting Denmark

Sparholt, Carsten (*)
Ort/Land: Danmark
Team: Consulting Denmark

Sparholt, Victor
Ort/Land: Danmark
Team: Consulting Denmark

Svanberg, Jonas ”Hesus” (*)
Ort/Land: Alingsås
Team: Möllys Bryggeri

Teuwen, Arnaud
Ort/Land: Belgien
Team: Hola Lulu Racing

Unnerstedt, Örjan (*)
Ort/Land: Enköping
Team:

Weichel, Noah
Ort/Land: Danmark
Team:

Westman, Linus
Ort/Land: Kungälv
Team:

Juniorklass


Adestam, Elias
Ort/Land: Stockholm
Team: Trendab Motorsport Sweden

Adolfsson, William
Ort/Land: Linköping
Team: RWA Racing

Ahlgren, Felipe
Ort/Land: Jönköping
Team:

Askhed, Isak
Ort/Land: Norrköping
Team: Tecno Sweden Kart Racing

Gotfredsen, Christoffer
Ort/Land: Danmark
Team:

Hallén Fellenius, Maja
Ort/Land: Stockholm
Team: Ward Racing

Haraldsson, Noah
Ort/Land: Jönköping
Team:

Isaksson, Adam
Ort/Land: Uddevalla
Team:

Jonsson, Junior
Ort/Land: Mantorp
Team: Bröderna Jonsson Racing

Larsen Nicodimou, Elias
Ort/Land: Danmark
Team:

Marsengo, Nikolaj
Ort/Land: Danmark
Team: Marsengo Racing

Mouôya, Rayhan
Ort/Land: Belgien
Team: Hola Lulu Racing

Ramírez Eriksson, Eddie
Ort/Land: Värnamo
Team: El Toro Racing

Sjöstrand, Milla
Ort/Land: Södertälje
Team: Team Project CARS Omologato

Sparholt, Victor
Ort/Land: Danmark
Team: Consulting Denmark

Weichel, Noah
Ort/Land: Danmark
Team: