Deltagare i SRKC 2021

Swedish Rental Kart Championship erbjuder fyra klasser: Overall, Master, Junior och Mini. 2020 års startfält blev mest internationella i tävlingens historia – med representanter från Sverige, Danmark, Färöarna, Nederländerna, Belgien, och Spanien. Här kommer vi successivt att uppdatera den preliminära startlistan för SRKC 2021.

Overallklass, * = Master (Födelsedatum innan augusti 1982)

NamnOrt/Land
Adam SzurpitPOLEN
*Allan SparholtDANMARK
Amandio Costa PazPORTUGAL
Axel MattssonAlafors
Balázs SzűcsUNGERN
Benjamin ”Benji” RobertssonStockholm
Björn OlssonGöteborg
*Carsten SparholtDANMARK
Caspian HagmanJönköping
*Christian Jessen DANMARK
*Claus NormannDANMARK
Elliot SjögrenMantorp
Emil SvenssonDalsjöfors
Erik KlaveforsVallda
*Erkin BourGöteborg
Filip PerssonÖrby
Filip SjögrenMjölby
*Gábor PatakiUNGERN
Gustaf BergVallda
Gustav Jonsson
Hampus KarlssonSåtenäs
*Henrik HagardzonKungälv
Joel EdedahlStorvreta
*Jonas ”Hesus” SvanbergLerum
Jonathan BromanAnderstorp
Jonathan ElmMotala
Jonathan MagnussonGöteborg
Junior JonssonMantorp
Kevin SöhnelTYSKLAND
*Lars JonassonGöteborg
Liam KarlssonStaffanstorp
*Magnus EkLinköping
*Mahras NeghabianGöteborg
Maja Hallén FelleniusStockholm
*Marco BrehmTYSKLAND
*Mikael HanssonÖrebro
Mikael WahlstedtYtterby
Nikolaj MarsengoDANMARK
Oscar JägestedtGenarp
Patrik AlmqvistStockholm
*Peer KlaveforsVallda
Rafael Thell
Rickard JavanainenMjölby
Robbie Avidan
Ruben BoutensHOLLAND
*Rustan CarlströmGöteborg
Sebastian Hedin
*Stefan BodinGöteborg
Steffen MächtelTYSKLAND
*Thor NordBorås
*Tomas KonsaGöteborg
*Ulf HammarmyrStockholm
Victor HanssonStora Höga
Victor SparholtDANMARK
Vigor HjorvardStuvsta
William Blomberg

Juniorklass, * = Mini (Födelsedatum i 2007 eller senare)

NamnOrt/Land
*Adam SzurpitPOLEN
*Alve AlehallNödinge-Nol
Axel MattssonAlafors
*Casper NilssonBlentarp
Caspian HagmanJönköping
*Deven GrabkoUSA
Elmy WestergrenNorrköping
*Emrik ThörnqvistKungälv
*Enzo ForsellStaffanstorp
*Enzo HallmanJönköping
Gustav Jonsson
*Hermann BoDANMARK
Isak AskhedNorrköping
*Ivar HagardzonKungälv
*Jack RudholmBorås
Joel GranforsEskilstuna
Junior JonssonMantorp
*Karl EngebladhKalmar
Karl StamåkerTrelleborg
Kevin KarlssonLidköping
*Liam HallbergLjungskile
*Linus GranforsEskilstuna
*Lucas GidlöfÖrebro
*Ludvig GustafssonLinköping
Martin KlaveforsVallda
*Melvin KalousdianÖrebro
*Mihailo RudicLund
Nils LundellBohus
*Noel WodrowMölndal
*Oliver PetterssonLinköping
Oskar SporerKungälv
Rafael Thell
Robbie Avidan
Sebastian Hedin
Thyra Larsson SvensliStockholm
Victor SparholtDANMARK
Vigor HjorvardStuvsta
Viktor KarlssonBjörklinge
*Vincent TanneredGöteborg
William Blomberg